80 godina od oslobođenja Niša u Drugom svetskom ratu

Tog 14. oktobra 1944. godine, u sklopu borbi vođenih tokom Niške operacije, oslobođen je Niš u Drugom svetskom ratu. Oko 13 časova, 14. oktobra, Deseta i Dvanaesta srpska brigada 22. srpske divizije prodrle su u južni i jugoistočni deo grada, zatim su u grad prodrle Osma srpska brigada 22. divizije i 26. brigada 46. srpske divizije sa juga, 23. srpska brigada 45. srpske divizije sa severa i u sadejstvu sa Prvim utvrđenim rejonom Crvene armije sa severa i bugarskom Šestom divizijom sa istoka, oko 16 časova potpuno ovladale gradom.

Sama operacija je započela 8. oktobra 1944. i trajala je 7 dana. Snage Narodnooslobodilačke vojske Jugoslavije, Bugarske armije i sovjetskog vazduhoplovstva ostvarile su znatnu brojčanu premoć i pred početak operacije zauzele povoljne pozicije, i tokom nastupanja naterale su nemačke jedinice na povlačenje, opkolile ih, razbile i nanele im težak poraz. Oslobođena je dolina Južne Morave i sva mesta istočno od nje.

Uspešnim razvojem Narodnooslobodilačke borbe dovela je do oslobođenja Istočne Srbije u polovini 1944 godine sem velikih gradova u kojima su se nalazile jake neprijateljske snage. Pored toga Niš je kao železnički čvor vezivao sve prilaze dolinom Morave, Nišave, Toplice i Timoka, te je bilo tada u Nišu oko 15.000 neprijateljskih vojnika, koji su trebali da obezbede povlačenje 350.000 svojih vojnika sa juga i istoka. Za likvidiranje tih nemačkih snaga i oslobođenje Niša bili su određeni: 13 korpus Glavnog štaba Srbije i 2 bugarska armija, koji su 8 oktobra otpočeli borbu za osvajanje prilaza koji vode u Niš i Leskovac.

Komunikacije Niš-Beograd; Niš-Prokuplje; Vranje-Leskovac-Niš, bile su presečene i neprijatelj primoran na povlačenje u Niš. Odatle su Nemci pokušali da se probiju u pravcu Prokuplja i Kuršumlije. Obruč oko Niša sve se više sužavao i 14 oktobra počele su odlučne borbe za njegovo oslobođenje.

Presudna bitka vođena je toga dana u reonu Aleksandrovo- Jugbogdanovac, gde je nemačka 7 SS divizija „Princ Eugen“ od strane 24 i 27 srpske divizije, uz podršku sovjetske avijacije i artiljerijske vatre bugarske motorizovane brigade potpuno razbijena, a štab divizije uništen. Za to vreme 22 srpska divizija likvidira nemačka uporišta južno od Niša i njena 10 brigada u 13 časova prodire preko Široke Padine u Niš. Vođene su ulične borbe u Nišu koje su počele prepodne i trajale do konačnog oslobođenja Niša. Oko 16 časova ušle su u grad jedinice 6 bugarske divizije, sa istočne strane, a sa severo-istoka preko Kamenice jedinice 45 srpske divizije sa sovjetskim tenkovima. Tako je Niš 14. oktobra 1944 godine bio potpuno očišćen i oslobođen.

M.T.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *